Věda ve filmu ROZPOLCENÝ: Zabiják nebo oběť traumatu?

16 4 2024 / 18:00
kinosál přednáška film

Může v jedné fyzické osobě sídlit 23 osobností? A mohou mít tyto osobnosti různé vlastnosti, pohlaví a věk? Existuje skutečně diagnóza mnohočetné poruchy osobnosti a jaké jsou její projevy v jejím reálném životě? Jedná se o zabijáky a stvůry či jsou to pouhé oběti traumatu?

Film Rozpolcený přináší fascinující pohled na disociativní poruchu osobnosti (tzn. mnohočetnou poruchu osobnosti), a to prostřednictvím živého příběhu. V naší přednášce si rozebereme aspekty diagnózy, které nám lehce mrazivý thriller předkládá a pomocí odborných poznatků odhalíme momenty jak zavádějící, tak ty skutečně možné. Nikol Schmidtová je studentkou magisterského studia jednooborové psychologie.

V  Kevinovi (James McAvoy) se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor.

Cyklus filmových projekcí a přednášek VĚDA VE FILMU je organizován ve spolupráci se studentským spolkem UPCROWD Univerzity Palackého.

Změna programu vyhrazena.

kinosál
Není to TEFF