Zajímáte se o umění? Chcete se o tom současném něco dozvědět? Přednáškový cyklus se samotnými autory je perfektní příležitostí nahlédnout pod pokličku uměleckého světa, pobavit se přímo s autory o jejich vlastní tvorbě a strávit večer v příjemném prostředí. Kreativitě při kladení otázek se meze nekladou, protože právě díky divácké pozornosti žijí umělecká díla takovým životem, jaký si zasluhují. V první prezentaci přednáškového cyklu zabývající se prezentací současných umělců se představí trojice umělců – Ladislav Daněk, Rita Koszorús a Jakub Sýkora. Cyklus přednášek Prezentace umělců organizuje Telegraph Gallery.
Ladislav Daněk (*1958, Přerov) studoval v letech 1977–1979 český jazyk a výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po dvou letech studia zanechal a do roku 1990 pracoval v různých dělnických profesích a stýkal se s umělci z polooficiální a neoficiální scény. Od roku 1990 je odborným pracovníkem Muzea umění Olomouc – Muzea moderního umění a Středoevropského fóra (SEFO), kde působí jako kurátor výstav a podsbírky sbírky obrazů 20. a 21. století. Mezi lety 1999–2009 vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého obor Teorie a dějiny výtvarných umění. Mimo svou kurátorkou kariéru se věnuje umění. Svými malbami a kresbami navazuje na geometrické tendence 60. let i na duchovně meditativní tvorbu, respektive chápající výtvarnou práci jako druh duchovní praxe. V letech 1991–1998 byl členem Spolku olomouckých výtvarníků, v letech 1997–2005 olomoucké sekce Klubu konkretistů 2. Od roku 2012 je členem Klubu konkretistů 3. Jeho díla jsou zastoupena jak v českých veřejných sbírkách, tak i v soukromých sbírkách u nás a v zahraničí.
Rita Koszorús (*1989, Bratislava) začala své studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Josefa Vydry v Bratislavě. Následně v letech 2008-2014 studovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, nejprve na katedře volné grafiky, později na katedře malby v ateliéru pod vedením prof. Daniela Fischera. V roce 2013 absolvovala stáž na Akademii výtvarných umění v Budapešti v ateliéru pod vedením Imre Bukty. Zúčastnila se několika zahraničních rezidenčních pobytů, například v Berlíně, Paříži, Portu a Budapešti. Aktivně se prezentuje na samostatných i skupinových výstavách doma i v zahraničí. Čtyřikrát se stala finalistkou soutěže Malba roku a jednou soutěže Nadace Novum. V roce 2021 získala první místo v soutěži VUB Malba roku. Autorku zastupuje galerie VILTIN v Budapešti. Díla Rity Koszorús jsou v soukromých a galerijních sbírkách. Jakub Sýkora Jakub Sýkora (*1984, Rakovník) studoval v letech 2006–2012 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Nová média II, Veronika Bromová; ateliér Malba I, prof. Jiří Sopko). V roce 2010 studijně pobýval na Satakunta University of Applied Sciences ve městě Kankaanpää ve Finsku. V roce 2013 se stal laureátem Ceny Jana Zrzavého a v roce 2014 finalistou Ceny kritiky pro mladou malbu s přesahy.
Jakub Sýkora Jakub Sýkora (*1984, Rakovník) studoval v letech 2006–2012 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Nová média II, Veronika Bromová; ateliér Malba I, prof. Jiří Sopko). V roce 2010 studijně pobýval na Satakunta University of Applied Sciences ve městě Kankaanpää ve Finsku. V roce 2013 se stal laureátem Ceny Jana Zrzavého a v roce 2014 finalistou Ceny kritiky pro mladou malbu s přesahy.
Záznam přednášky pochází z 1 2 2023.